James Webb teleskopu yeni doğmuş bir yıldızın dramatik bir görüntüsünü yakaladı

James Webb teleskopu yeni doğmuş bir yıldızın dramatik bir görüntüsünü yakaladı

haber

4 Aralık 2023

160

James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan bir Herbig-Haro nesnesinin yeni görüntüsü, genç bir yıldızdan gelen dramatik dışa akışları gösteriyor. Bu parlak işaret fişekleri, yıldız rüzgarları yeni doğmuş yıldızlardan zıt yönlere fırladığında, gaz jetleri yakındaki toz ve gaza muazzam bir hızla çarptığında yaratılıyor. Bu nesneler birkaç ışıkyılı kadar genişliğe sahip olabilir ve James Webb'in çalıştığı kızılötesi dalga boylarında parlak bir şekilde parlıyorlar.

Bu görüntü, IC 348 yıldız kümesinin yakınında bulunan ve aynı zamanda Webb'in yakın zamanda yakaladığı başka bir Herbig-Haro nesnesi olan HH 211'in de yakınında bulunan Herbig-Haro nesnesi HH 797'yi göstermektedir.

NASA/Avrupa Uzay Ajansı/Kanada Uzay Ajansı'nın James Webb Uzay Teleskobu, Herbig Haro nesnesi 797'nin (HH 797) karmaşık ayrıntılarını ortaya çıkarıyor. Herbig-Haro nesneleri, yeni doğmuş yıldızları (ön yıldızlar olarak bilinir) çevreleyen parlak bölgelerdir ve yıldız rüzgarları veya bu yeni doğmuş yıldızlardan fışkıran gaz jetleri, yakınlardaki gaz ve tozla yüksek hızlarda çarpışan şok dalgaları oluşturduğunda oluşur. 

Webb bilim insanları bir açıklamada , görüntünün Webb'in Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) cihazı kullanılarak çekildiğini ve bunun özellikle genç yıldızların araştırılmasına uygun olduğunu açıklıyor : "Kızılötesi görüntüleme, yeni doğan yıldızları ve onların dışarı akışlarını incelemenin güçlü bir yoludur, çünkü en genç yıldızlar yıldızlar her zaman hala oluştukları gaz ve tozun içinde gömülüdür. Yıldızın dışarı akışlarının kızılötesi emisyonu engelleyici gaz ve toza nüfuz ederek Herbig-Haro nesnelerini Webb'in hassas kızılötesi cihazlarıyla gözlem için ideal hale getiriyor.

"Moleküler hidrojen ve karbon monoksit de dahil olmak üzere türbülanslı koşullar tarafından uyarılan moleküller, Webb'in çıkışların yapısını görselleştirmek için toplayabileceği kızılötesi ışık yayar. NIRCam özellikle şoklar sonucunda uyarılan sıcak (binlerce santigrat derece) molekülleri gözlemlemede başarılıdır."

Etiketler: James Webb Uzay Ajansı Herbig Haro HH 797

advertisement banner

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR