NASA güneşi incelemek için iki yeni görev duyurdu

NASA güneşi incelemek için iki yeni görev duyurdu

haber

13 Şubat 2022

593

Güneş, uzay ortamını sadece bir ısı ve ışık kaynağı olmaktan çok daha fazla şekilde etkiler. Ayrıca uzay havası adı verilen karmaşık bir fenomende Dünya'nın manyetik alanlarıyla etkileşime giren radyasyon ve yüklü parçacıklar da yayar. Bu, hem Dünya'nın manyetosferinin korumasının ötesine geçen astronotların sağlığını hem de yüksek yörüngelerdeki uydular gibi elektronikleri etkileyebilir. Güneş ve uzay ortamını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için NASA yakın zamanda iki yeni uzay görevi duyurdu: Çok Yarıklı Güneş Gezgini (MUSE) ve HelioSwarm.

NASA'nın bilimden sorumlu yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen yaptığı açıklamada , 'MUSE ve HelioSwarm, güneş atmosferine ve uzay havasına yeni ve daha derin bir bakış açısı sağlayacak' dedi . 'Bu görevler sadece diğer heliofizik görevlerimizin bilimini genişletmekle kalmıyor, aynı zamanda yıldızımızın gizemlerini anlamak için benzersiz bir bakış açısı ve yeni bir yaklaşım sağlıyor.'

MUSE , aşırı ultraviyole (EUV) dalga boyuna bakan iki araçla donanmış, bir EUV spektrograf ve bir EUV bağlam görüntüleyici ile donatılmış, Dünya çevresinde yörüngede bir uzay aracı olacak. Özellikle güneşin koronasını inceleyecek, koronanın nasıl ısıtıldığına ve uzay havasına neden olan parlamalar veya koronal kütle püskürmeleri gibi enerji patlamalarına bakacak.

NASA Genel Merkezindeki Heliofizik Bölümü direktörü Nicola Fox, 'MUSE, Güneş-Dünya bağlantısına ilişkin bilgilerdeki önemli boşlukları doldurmamıza yardımcı olacak' dedi. 'Uzay havası hakkında daha fazla bilgi sağlayacak ve heliofizik görev filosundaki bir dizi başka görevi tamamlayacak.'

Diğer görev, HelioSwarm, güneşin manyetik alanındaki ve güneş rüzgarlarındaki değişiklikleri ölçmek için birlikte çalışacak dokuz uzay aracından oluşan bir takımyıldızdan oluşacak. Bu rüzgarlar, güneşten ve güneş sisteminin gezegenlerinin ötesine uzanan heliosfer adı verilen güneş atmosferinin dış tabakasından geçer.

Heliofizik Bölümü müdür yardımcısı Peg Luce, 'HelioSwarm'ın bir takımyıldız olarak birlikte çalışan küçük uydularının teknik yeniliği, türbülansı ve güneş rüzgarındaki evrimini araştırmak için benzersiz bir yetenek sağlıyor' dedi.

Etiketler: NASA Güneş MUSE HelioSwarm

advertisement banner

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR