Yaz bir gün, kış'ın iki gün sürdüğü gezegen

Yaz bir gün, kış'ın iki gün sürdüğü gezegen

haber

5 Şubat 2022

342

Bu, sıcak Jüpiterler olarak bilinen bir dış gezegen sınıfından (güneş sistemimizin dışındaki gezegenler) biri olan XO-3b'deki atmosferin sadece bir yönü. Gezegenin eksantrik yörüngesi, Dünya'da deneyimlediklerimizden yüzlerce kat daha güçlü mevsimsel değişikliklere de yol açıyor. Yakın tarihli bir makalede, McGill liderliğindeki bir araştırma ekibi, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegende mevsimlerin nasıl göründüğüne dair yeni bilgiler sağlıyor. Araştırmacılar ayrıca XO-3b'nin oval yörüngesinin, aşırı yüksek yüzey sıcaklıklarının (kayayı buharlaştıracak kadar sıcak 2.000 derece) ve “şişkinliğinin” gezegenin tarihinin izlerini ortaya çıkardığını öne sürüyorlar. Bulgular potansiyel olarak hem ötegezegenlerin nasıl oluştuğuna ve evrimleştiğine dair bilimsel anlayışı ilerletecek hem de kendi güneş sistemimizdeki gezegenler için bir görüş sağlayacaktır.

Sıcak Jüpiterler, ana yıldızlarına Merkür'ün Güneş'e olduğundan daha yakın yörüngede dönen Jüpiter gibi büyük, gazlı dünyalardır. Kendi güneş sistemimizde bulunmasalar da, tüm galakside yaygın gibi görünüyorlar. En çok çalışılan ötegezegen türü olmasına rağmen , nasıl oluştuklarına dair büyük sorular var. Sıcak Jüpiterlerin farklı oluşum hikayelerine sahip alt sınıfları olabilir mi? Örneğin, bu gezegenler ana yıldızlarından uzakta mı – su gibi moleküllerin katı hale gelmesi için yeterince soğuk olduğu bir mesafede – veya daha yakın bir mesafede mi şekilleniyor? İlk senaryo, kendi güneş sistemimizdeki gezegenlerin nasıl doğduğuna dair teorilerle daha iyi uyuyor, ancak bu tür gezegenleri ana yıldızlarına bu kadar yakın göç etmeye neyin iteceği belirsizliğini koruyor.

Lisa Dang, -Bu gezegen, atmosferik dinamikler ve iç evrim için son derece ilginç bir vaka çalışmasıdır, çünkü normalde daha az kütleli sıcak Jüpiterler için ihmal edilen süreçlerin devreye girebileceği bir gezegen kütlesi rejiminde yatmaktadır. diyor. McGill Üniversitesi Fizik Bölümü'nde doktora öğrencisi olan The Astronomical Journal'da yakın zamanda yayınlanan makale . -XO-3b, bilinen hemen hemen tüm diğer sıcak Jüpiterlerin dairesel yörüngesinden ziyade oval bir yörüngeye sahiptir. Bu, yakın zamanda ana yıldızına doğru göç ettiğini gösteriyor; eğer durum buysa, sonunda daha dairesel bir yörüngeye yerleşecek.

Gezegenin eksantrik yörüngesi, Dünya'da deneyimlediklerimizden yüzlerce kat daha güçlü mevsimsel değişikliklere de yol açar. Bir McGill profesörü olan Nicolas Cowan şöyle açıklıyor: -Tüm Gezegenler, kısa bir yaz mevsiminde yıldızına yakın olduğunda, yıldızdan uzakta olduğu zamana göre üç kat daha fazla enerji alır.

Etiketler: XO-3b Jüpiter

advertisement banner

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR