Facebook: Günlük aktif kullanıcılar 18 yıllık tarihte ilk kez düşüyor

Facebook: Günlük aktif kullanıcılar 18 yıllık tarihte ilk kez düşüyor

teknoloji

3 Şubat 2022

446

Facebook'un ana şirketi Meta Networks, DAU'ların bir önceki çeyrekteki 1.930 milyara kıyasla Aralık ayının sonuna kadarki üç ayda 1.929 milyara düştüğünü söyledi.

Firma ayrıca TikTok ve YouTube gibi rakiplerin rekabeti karşısında gelir artışını yavaşlatırken, reklamcılar da harcamaları azaltıyor.

Meta'nın hisseleri New York'ta mesai sonrası işlemlerde %20'den fazla değer kaybetti.

Meta'nın hisse fiyatındaki düşüş, şirketin borsa değerinden yaklaşık 200 milyar dolar (147,5 milyar sterlin) sildi.

Twitter, Snap ve Pinterest dahil olmak üzere diğer sosyal medya platformlarındaki hisseler de uzun vadeli işlemlerde keskin bir düşüş yaşadı.

CEO Mark Zuckerberg, özellikle genç kullanıcılar rakipler için ayrıldığından, firmanın satış büyümesinin zarar gördüğünü söyledi.

Google'dan sonra dünyanın en büyük ikinci dijital reklam platformuna sahip olan Meta, Apple'ın işletim sistemindeki gizlilik değişikliklerinden de etkilendiğini söyledi.

Meta'nın baş finans sorumlusu Dave Wehner'e göre, değişiklikler markaların Facebook ve Instagram'daki reklamlarını hedeflemesini ve ölçmesini zorlaştırdı ve bu yıl için 'yaklaşık 10 milyar dolarlık' bir etki yaratabilir.

Meta'nın büyük kısmı reklam satışlarından gelen toplam geliri, bu dönemde 33.67 milyar dolara yükseldi ve piyasa tahminlerini kıl payı geçti.

Ayrıca, gelecek çeyrek için analistlerin beklediğinden daha düşük olan 27 milyar ila 29 milyar dolar arasında gelir öngörüyor.

Şirket, Çinli teknoloji devi ByteDance'in sahibi olduğu TikTok ile rekabet edebilmek için videoya kendi yatırımlarını yaparken, bu tekliflerden geleneksel Facebook ve Instagram beslemelerinden daha az para kazanıyor.

Zuckerberg, video ve sanal gerçekliğe yapılan yatırımların, mobil reklamcılık ve Instagram hikayelerine yönelik önceki bahislerde olduğu gibi karşılığını alacağından emin olduğunu söyledi.

Ancak, firmanın önceki strateji değişiklikleri sırasında büyük bir rakiple mücadele etmek zorunda olmadığını kaydetti.

'Ekipler oldukça iyi çalışıyor ve ürün çok hızlı büyüyor' dedi. 'Burada biraz benzersiz olan şey, TikTok'un şimdiden çok büyük bir rakip olması ve oldukça hızlı bir oranda büyümeye devam etmesi.'

Etiketler: Facebook Meta Meta Networks Mark Zuckerberg

advertisement banner

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR