Tesla, Bu Basit Trafik Yasasını İhlal Ettiği İçin 54.000 Arabayı Geri Çağırıyor

Tesla, Bu Basit Trafik Yasasını İhlal Ettiği İçin 54.000 Arabayı Geri Çağırıyor

teknoloji

2 Şubat 2022

515

Tesla, son derece tartışmalı 'Tam Kendi Kendine Sürüş' (FSD) modundan bir özelliği kaldırmak için bir geri çağırma yayınlamalı ve kablosuz bir yazılım güncellemesi yayınlamalıdır. Geçen yılın sonlarında Tesla, çeşitli güvenlik nedenleriyle yaklaşık 500.000 aracı geri çağırdı , ancak bu son sorun, EV'nizin trafik yasalarını çiğnemesine izin verecek küçük bir yazılım değişikliği.

Görünüşe göre, FSD yazılım sürümü 10.3, Tam Kendi Kendine Sürüş beta sürümüne katılan belirli araçların dur işaretlerinden geçmesine izin veren bir mod ekledi, bu açıkçası iyi değil. FSD beta, otomobilin sürüş stili için soğuk, ortalama ve iddialı dahil olmak üzere birden fazla ruh hali veya modu içerir . Bu sonuncusu biraz agresif ve yasaları çiğniyor.

Tesla'nın İddialı sürüş profili, yazılım akınlarda başka araba algılamadığı sürece, araçların yaklaşık 5,6 MPH hızlarda 4 yönlü bir durakta dur işaretlerinde yasadışı bir şekilde yuvarlanmasına izin verir.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) raporuna göre bu sorun yaklaşık 54.000 Tesla aracı etkiliyor. Geri çağırma, Model S, X, E ve Y'nin 2016-2022 arasındaki seçili modellerini içeriyor. Rapor , 'dur işaretinde durmamanın kaza riskini artırabileceğini' belirtiyor ve Tesla yöneticileriyle yapılan iki toplantıdan sonra, şirket geri çağırmayı kabul etti.

İşin garibi, bu özellik 2020 yılının Ekim ayında ortaya çıktı, ancak şimdi NHTSA'dan hak ettiği ilgiyi gördü. Tesla, yaklaşmakta olan bir ürün yazılımı güncellemesinin Şubat ayında bir ara durdurma modunu devre dışı bırakacağına söz verdi.

Tesla'nın Tam Kendi Kendine Sürüş yazılımının ve adının, yalnızca sınırlı sürüş yardımı sunduğu için tartışmalı olduğunu belirtmekte fayda var. Ocak ayında CEO Elon Musk , “Bu yıl bir insandan daha güvenli tam kendi kendine sürüşü gerçekleştiremezsek şok olurum” dedi. Ancak, bu son hatırlamadan sonra, hala bu hedeften oldukça uzakta olduğumuz açık.

Etiketler: Tesla FSD Otomatik Sürüş

advertisement banner

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR